Ceny nieruchomości w Polsce

2019-11-21 20:15:57 ID: 16 Udostępnij Tweet!

Kto z nas nie marzy o tym, żeby mieć swoje własne, upragnione cztery kąty? Po osiągnięciu pełnoletności większość z nas chciałaby jak najszybciej wyprowadzić się od rodziców i „pójść na swoje”. Czy jest to takie łatwe jak się wydaje?

Możnaby powiedzieć, że raczej tak - przecież wystarczy znaleźć odpowiednie mieszkanie, spakować walizki i zrobione! Jednak znalezienie odpowiedniego mieszkania nie jest wcale tak łatwe jakby się to wydawało. Zazwyczaj problemem stają się ceny zakupu nieruchomości, które w ostatnim roku wzrosły w całym kraju średnio o 8%.


Wzrost wzrostowi nierówny

w zależności od tego w jakiej części kraju mieszkasz, musisz liczyć się z różnymi cenami za m2. Jeśli mieszkasz w dużym mieście lub marzysz o przeprowadzce np. Do Warszawy musisz liczyć się z cenami od 5.000 do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł za 1 metr kwadratowy mieszkania. Wpływ na taką sytuację ma wzrost cen jaki miał w ostatnich latach. Niestety, ale klient, który w 2016 roku zakupił 40metrowe mieszkanie na Białołęce od dewelopera zapłacił za nie ok 270.000 zł. Teraz, ten sam deweloper buduje kolejny blok obok i ile kosztuje identyczne mieszkanie? Ponad 310.000 zł. Oczywiście dla posiadaczy lokali z wcześniejszych inwestycji wzrost wartości nieruchomości jest bardzo dobrą informacją.
Ceny nieruchomości w innych dużych i atrakcyjnych miastach Polski mają się podobnie, jak w Warszawie. Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Poznań i inne miasta mające duży potencjał gospodarczy cechują wysokie ceny zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.


Jeśli jesteś mieszkańcem mniejszego miasta, możesz cieszyć się z niższych cen nieruchomości. Tu możesz kupić swoje własne m2 o dobre kilka tys. zł taniej.


a może dom?

Nie jesteś zwolennikiem mieszkań w bloku? Zastanawiasz się nad zakupem gotowego domu? Ceny będą różnić się głównie w zależności od regionu, w którym planujesz nabyć nieruchomość. I tu nie będzie sprawdzać się głównie kryterium duże/małe miasto. W przypadku domów równie atrakcyjne są np. leśne okolice, które mogą wpływać na cenę.
Średnia cena domu jednorodzinnego o powierzchni 100m2 w Polsce wynosi 650 tys. zł. Jednak tu w przeciwieństwie do zabudowy wielorodzinnej, duży wpływ na cenę ma wielkość działki, na której stoi nieruchomość. Większość sprzedających ma do zaoferowania małe działki o powierzchni 5-10 arów. Jeśli więc zależy Ci na większej przestrzeni, musisz liczyć się z zapłaceniem wyższej ceny.